Utrecht Network a informat recent universitățile membre asupra deschiderii competiției pentru acordarea a 20 de granturi tinerilor cercetători:

Doctoranzii care nu sunt eligibili pentru stagii în Erasmus+, au posibilitatea de a candida pentru un stagiu cu o durată între 1 lună și 6 luni intr-una dintre universitatile membre in rețea. Stagiile se vor putea derula în perioada: 1 mai 2023 – 31 martie 2024 (inclusiv în perioada vacanțelor, dacă există un acord în acest sens din partea instituției gazdă).

Am solicitat acordul conducerii Facultății pentru depunerea dosarelor de candidatură la secretariatul Facultatii până la data de 31 ianuarie 2023, respectiv, o ierarhizare a candidaților, în cazul în care sunt mai mulți (în funcție de activitatea de cercetare/ lucrări/participări la manifestări științifice).

Candidaturile vor fi centralizate și supuse atenției BECA, universitatea noastră urmând să propună maximum trei candidați pentru obținerea de granturi Utrecht Network.

Cu respect,

Gina Marinescu