
Școala Doctorală de Geoștiințe împreună cu Departamentul de Geografie din cadrul Facultății de Geografie și Geologie, Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași au onoarea să vă invite la două conferințe susținute de două personalități recunoscute la nivel internațional în domeniul geoștiințelor, cadre didactice la Universitatea din Leuven (KU Leuven, Belgia), după cum urmează:
1. Prof. Dr. Jean Poesen:
- Profesor de onoare al Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, Facultatea de Geografie și Geologie
- Universitatea din Leuven (KU Leuven, Belgia), Faculty of Sciences, Department of Earth and Environmental Sciences
- Universitatea Maria-Curie Sklodowska (Lublin, Polonia), Faculty of Earth Sciences and Spatial Management
2. Assoc. Prof. Matthias Vanmaercke:
- Profesor asociat al Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, Facultatea de Geografie și Geologie
- Universitatea din Leuven (KU Leuven, Belgia), Faculty of Sciences, Department of Earth and Environmental Sciences
Conferințele vor fi susținute conform următorului program:
1. "Tackling the challenge of gully erosion at larger scales: recent needs, advancements and opportunities" (Prof. Matthias Vanmaercke) - Miercuri, 12 iulie 2023, ora 9:00, în amfiteatrul B8 al Facultății de Geografie și Geologie
2. "Soil erosion in the Anthropocene: do we still need more research?" (Prof. Jean Poesen) - Miercuri, 12 iulie 2023, ora 10:30, în amfiteatrul B8 al Facultății de Geografie și Geologie
Invitația se adresează cadrelor didactice, cercetătorilor, doctoranzilor, masteranzilor și tuturor celor interesați de domeniul geoștiințelor, cu precădere din ramura proceselor geomorfologice actuale cu impact major asupra societății umane moderne.
Apelul de candidaturi pentru cea de-a 6-a ediție a competiției MT180 din România 2023 este în desfășurare și se va închide pe 10 iunie 2023.
Competiţia permite doctoranzilor şi absolvenților de doctorat să-şi prezinte subiectele de cercetare în termeni accesibili, în limba franceză, unui public divers, în doar trei minute.
Citește mai mult: Apel candidaturi pentru cea de-a 6-a ediție a competiției MT180 din România 2023
Majorarea bursei doctoranzilor la cel puțin 500 de euro pe lună este solicitată ministrului Educației, printr-un memoriu, de către reprezentanții doctoranzilor din Consorțiul Universitaria, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. „După raportarea bursei doctorale la salariul minim net pe economie, bursa doctorală pentru anii I și II a ajuns la un cuantum de 1.700 RON, acest cuantum fiind în continuare insuficient pentru acoperirea subzistenței doctoranzilor”, se arată în memoriu.

Fulbright Student Award, deadline 9 mai, 2023 (https://fulbright.ro/competition/2024-2025-fulbright-student-award/): pentru studii de masterat sau pentru cercetare la universitati americane, in orice disciplina (cu exceptia disciplinelor clinice), in anul academic 2024-2025
Mai multe articole …
- Program intensiv de pregatire doctorală intitulat „Machine learning technique & text processing tools applied to the study of linguistic diversity & cultural perception”
- Workshop-ul „Strategies for Intercultural Learning and Multilingualism for European Campuses”
- Serie de webinarii dedicate resurselor ScienceDirect, Scopus și Reaxys
- Competiția 3MT