Muzeele de Paleontologie și Mineralogie din cadrul Facultății de Geografie și Geologie au fost săptămâna aceasta gazda preferată de copii, elevi și studenți pentru a sărbători Săptămâna Verde.

De la grupa mare de grădiniță până la ultimii ani de liceu, 18 unități de învățământ preuniversitar din regiunea Moldovei, însumând aproximativ 500 de copii coordonați de 38 cadre didactice și părinți, au avut prilejul să descopere lumea fascinantă a fosilelor și mineralelor.

De asemenea, un grup de studenți din Portugalia, Spania și Croația, aflați în mobilitate Erasmus+ la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, au vizitat muzeele facultății și au admirat patrimoniul geologic al țării noastre.

Muzeele sunt deschise publicului pe tot parcursul anului și pot fi vizitate gratuit, cu programare prealabilă! Vă așteptăm cu drag!

Album foto