Verificare titluri lucrări de licenţă / disertaţie - 2021

A fost prelungit termenul pentru adăugarea/modificarea titlurilor lucrărilor de licenţă/disertaţie pentru studenţii din anii terminali până la 01.03.2021.

Mai multe detalii pe pagina dedicată:

Noul Bauhaus european: Comisia lansează faza de proiectare

>>> Adresa MEN

Cercul studențesc FOSS4G-GeoIS caută membri!

Cercul studențesc Free & Open Source Software for Geospatial – Geografie Iași (FOSS4F-GeoIS) își propune ca obiectiv organizarea și desfășurarea unor activități de formare-dezvoltare în Sisteme Informaționale Geografice cu ajutorul unor aplicații cu sursă deschisă și în crearea de date libere, care nu fac obiectul curriculum-ului formal din cadrul Departamentului de Geografie, Facultatea de Geografie și Geologie, dar care vor fi utile în formarea și în preocupările didactice și științifice ale viitorilor geografi.

Activitățile din cadrul cercului FOSS4G-GeoIS sunt deschise tuturor studenților UAIC, dar în special studenților geografi (de la toate specializările).

Coordonarea cercului este realizată de către Conf. dr. Mihai NICULIȚĂ (mihai.niculita@uaic.ro).

Întâlnirile se vor realiza online, în fiecare săptămână, JOI, între 16:00 şi 18:00.

În primele 7 întâlniri se vor aborda subiecte introductive (precum instalarea şi utilizarea aplicaţiilor FOSS4G, sisteme de coordonate SIG, georeferenţierea/geocodarea, crearea, manipularea şi analiza datelor spaţiale, cartografia), urmând ca în următoarele 7 săptămâni să se deruleze două proiecte: Cartează CUZA! şi DigiIASI.

Înscrierea se face prin e-mail la mihai.niculita@uaic.ro (se specifică numele si prenumele si dorinţa de a participa), iar mai multe detalii se regăsesc la http://www.geomorphologyonline.com/ro/node/155

ITEC 2021, ISTEC 2021 & ITICAM 2021 - Cyprus International University

CALL FOR PAPERS

Istanbul University-Cerrahpasa, Final International University, Sakarya University, The Association of Science, Education and Technology (TASET) and The Association for Educational Communications and Technology (AECT) are pleased to invite you to "International Teacher Education Conference, International Science & Technology Conference & International Trends & Issues in Communication - Media Conference to be held at Cyprus International University.

Your contributions can be presented in three formats:

- Virtual presentations

- Oral and poster presentations or

- Face to face

INFORMATION:

You can submit your abstract through

www.ite-c.net, www.iste-c.net, www.iticam.net, or e-mail at:

itecconferences@gmail.com, isteccconferences@gmail.com, iticamcconferences@gmail.com

For our all conferences please visit TASET at http://www.taset.net

PROCEEDINGS & PUBLICATION?

1-All accepted papers will be published the Proceeding Book.

2-All English papers will be published in TOJET (www.tojet.net) as a Special Issue.

3-Modified version of selected papers will be published in peer reviewed journals such as TOJNED and TOJDEL.

4-With additional fee;

Due to Coronavirus COVID-19 and travel issues, you could make video or online presentation. Your paper will be published in the conference procedings book, after reviewing process some paper will be published in TOJET indexed by ERIC (free) and some Scopus journals (with additional fee.

IMPORTANT DATES

Abstract Submission Deadline : July 28, 2021

Full Paper Submission : September 30, 2021

Registration : July 29, 2021

CONFERENCE VENUE

ITEC 2021, ISTEC 2021 & ITICAM 2021 will be held at Cyprus International University.IMPORTANT NOTE:

This is an academic event announcement. If you want to be excluded from our list kindly reply writing unsubscribe

TOP 9 REASONS TO ATTEND ITEC 2021, ISTEC 2021 & ITICAM 2021

1. Present your paper in one of the largest international conferences on education.

2. Interact with international educators and manegers for future cooperation.

3. Meet leaders in your field.

4. Meet 600 participants from more than 60 countries.

5. Learn about education innovations and strategies in 50+ thematic sessions.

6. for carees information and inspriation.

7. for skills development.

8. to learn new information

9. Publish your paper in ITEC 2021, ISTEC 2021 & ITICAM 2021 Proceedings and Scopus Journals.

VIRTUAL PARTICIPATION

This option will enable authors to submit their abstracts and papers for the conferences without attending the conference in-person. Registered virtual authors will receive a virtual package (ITEC 2021, ISTEC 2021 & ITICAM 2021) Proceedings, participation/author certificate, and conference materials) that will be sent by courier after the conference dates. In order to promote a maximum interaction, different thematic chats, private chats and other networking live activities will be offered for virtual participants.

Telephone

+90 537 676 3824 & +90 542 853 3081 - (Assoc. Prof. Dr. Tolgay Karanfiller)

Invitaţie de colaborare pentru Philobiblon. Transylvanian Journal of Multidisciplinary Research in Humanities

Philobiblon. Transylvanian Journal of Multidisciplinary Research in Humanities este o publicație indexată în bazele de date internaționale și apare sub egida Bibliotecii Centrale Universitare „Lucian Blaga”. Lansăm această invitație la colaborare pentru următoarele numere ale revistei noastre. Informațiile necesare se regăsesc în documentul atașat.

Din partea redacției,

Anca Chiorean

Editorial Secretary

Philobiblon - Transylvanian Journal of Multidisciplinary Research in the Humanities