Recomandările Departamentului de Comunicaţii Digitale cu privire la suportul pentru învăţământul online

În această perioadă Departamentul de Comunicaţii Digitale (D.C.D.) este supraaglomerat de către cererile de suport, iar pentru soluţionarea cât mai rapidă face următoarele recomandări:

• Reținerea parolei solicitate la crearea contului pentru a nu fi nevoie, ulterior, de suport pentru recuperarea parolei.
  • In solicitările pe email la adresa support@uaic.ro, studenţii sunt rugaţi să completeze date corecte şi complete pentru o identificare cât mai rapidă.
    • Se vor furniza: Nume, Prenume, Facultate, Număr matricol și CNP, fără ataşamente cum ar fi fotografii ale carnetului etc.
    • Problema se va descrie cât mai clar, doar în cuvinte, fără ataşamente.

De asemenea, DCD atenționează cu privire la vulnerabilitatea sistemelor informatice și luarea tuturor măsurilor de securitate:

• să se instaleze toate update-urile la sistemele de operare;
  • să se instaleze software antivirus;
  • să nu comunice sub nici o formă parola contului @uaic.ro (personalul DCD nu solicită niciodată parola);
  • să trateze cu foarte multă atenție mesajele email din surse necunoscute (în nici un caz nu se vor deschide atașamente de la persoane necunoscute).