Alegerea disciplinelor opţionale şi facultative pentru anul universitar 2017-2018

Toţi studenţii care nu sunt în an terminal de la ambele departamente de Geografie și Geologie au obligaţia să aleagă disciplinele opţionale şi facultative pentru anul universitar următor, 2017-2018.

Termenul este 30 mai 2017.

Fiecare student se va autentifica în platforma de e-Learning şi va completa activitatea "Alegerea disciplinelor opționale şi facultative" corespunzătoare departamentului.

(Modalitatea de autentificare a fost trimisă șefilor de grupă)

Se vor completa doar chestionarele reprezentând specializarea din anul viitor universitar. De exemplu, studenţii din anul I vor completa pentru anul II la specializarea din care fac parte, cei din anul II vor completa pentru anul III.

În cazul opționalelor se poate alege o singură disciplină din lista disponibilă, iar în cazul facultativelor se pot alege mai multe discipline, una sau niciuna.

Tot acum, studenţi vor alege şi dacă vor urma disciplinele modulului psihopedagogic (la finalul listei).

În cazul studenţilor de la masterul Turism și Dezvoltare Regională, chestionarul permite şi optarea pentru unul din cele două module din anul II.

Masterul Geologie de Sondă nu are opționale.

Pentru probleme de acces la platformă se poate scrie pe adresa adrian.chiorescu@uaic.ro.

Sesiunea de comunicări științifice "România și coordonatele de securitate regională"

Evaluarea de către studenţi a activităţii cadrelor didactice

Toți studenții au obligația de a completa chestionarele de evaluare a activității cadrelor didactice.

Acestea sunt disponibile în platforma de e-Lerning, fiind active doar cele pentru profesorii la care studenți au urmat cursurile în semestrul I sau II.
Răspunsurile se colectează anonim, de aceea completarea necesită o mare atenție pentru că orice modificare ulterioară, la cerere, este imposibilă.

Pentru studenții din anul I care nu au mai folosit platforma, autentificarea și completarea se realizează astfel:
  • În partea dreaptă, sus, se accesează link-ul Autentificare (sau Login în funcție de limba selectată)
  • Numele de utilizator și parola vor fi comunicate prin șefii de grupe.
  • După autentificare, se va accesa de pe mijlocul paginii activitatea "Evaluare cadre didactice"
  • Se va accesa apoi, pe rând, fiecare chestionar activ și se va răspunde la întrebări.
    Pentru a vedea doar chestionarele active se poate accesa din partea stângă meniul Cursurile mele.

Orice probleme pot fi semnalate la adresa adrian.chiorescu@uaic.ro

INVITATIE CONFERINTA - Sesiunea Nationala de Comunicari Stiintifice Studentesti

Sesiunea Națională de Comunicări Științifice Studențesti „Știință. Cultură. Civilizație”, Universitatea din Oradea, 5-7 mai 2017

Asociația „Gheorghe Șincai” a studenților în Istorie, împreună cu Asociația Geografică „Simion Mehedinți” organizează în perioada 5-7 mai 2017, cea de-a XVIII-a ediție a Sesiunii naționale de comunicări științifice studențești „Știință. Cultură. Civilizație”.

Evenimentul se bucură de sprijinul Universității din Oradea, prin intermediul Facultății de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării, respectiv Facultatea de Geografie, Turism și Sport.

Nu se percepe taxa de participare.

Organizatorii asigură cazarea și masa participanților pe toată perioada evenimentului. De asemenea, există posibilitatea decontării transportului pentru participanți. Sesiunea se adresează studenților, masteranzilor și doctoranzilor la istorie, geografie și științe conexe.

Perioada de înscriere este 29 martie – 23 aprilie 2017, rezultatele înscrierilor urmând a fi trimise pe 23 aprilie, iar cea de confirmări: 24 – 28 aprilie 2017.

Formularul de înscriere va fi completat online, urmând link-ul https://goo.gl/forms/2GvLvPkGutY6xYU22.

Comitetul de organizare

Cantemir 2016