Summer School "Water in the sustainable development - current challenges and opportunities"

GWP CEE is organizing a Summer School "Water in the sustainable development - current challenges and opportunities", which will take place on 9-16 July 2017 at the Warsaw University of Life Sciences in Warsaw, Poland.

It is organised with the support of UNESCO World Water Assessment Programme, together with partner organisations from the region and under the patronage of UNESCO Chair on Sustainable Development and Ecological Awareness, Technical University in Zvolen, Slovakia.

The summer school is for free for students from partner universities.

Highly motivated MSc and PhD students that are interested in the topics covered in the summer school are encouraged to apply.

It is a great opportunity for them to get knowledge on the most current topics in the water world.

Deadline for applying is 31 May.

More information, details, application form and agenda here:

Evaluarea de către studenţi a activităţii cadrelor didactice

Toți studenții au obligația de a completa chestionarele de evaluare a activității cadrelor didactice.

Acestea sunt disponibile în platforma de e-Lerning, fiind active doar cele pentru profesorii la care studenți au urmat cursurile în semestrul I sau II.
Răspunsurile se colectează anonim, de aceea completarea necesită o mare atenție pentru că orice modificare ulterioară, la cerere, este imposibilă.

Pentru studenții din anul I care nu au mai folosit platforma, autentificarea și completarea se realizează astfel:
  • În partea dreaptă, sus, se accesează link-ul Autentificare (sau Login în funcție de limba selectată)
  • Numele de utilizator și parola vor fi comunicate prin șefii de grupe.
  • După autentificare, se va accesa de pe mijlocul paginii activitatea "Evaluare cadre didactice"
  • Se va accesa apoi, pe rând, fiecare chestionar activ și se va răspunde la întrebări.
    Pentru a vedea doar chestionarele active se poate accesa din partea stângă meniul Cursurile mele.

Orice probleme pot fi semnalate la adresa adrian.chiorescu@uaic.ro

Apelul la contributii pentru Conferinta Nationala a Tinerilor Cercetatori

[update 23.05.2017]

>>> Apel - termen limită extins

Apelul la contributii pentru Conferinta Nationala a Tinerilor Cercetatori organizata de Romanian Association of Young Scholars in parteneriat cu Facultatea de Stiinte Politice din cadrul SNSPA, Institutul de Cercetare a Calitatii Vietii din cadrul Academiei Romane, Centrul de Cercetare in Etica Aplicata din cadrul Facultatii de Filosofie a Universitatii din Bucuresti si Facultatea de Relatii Economice Internationale din cadrul ASE.

Mai multe detalii despre eveniment sunt disponibile site-ul RAYS.

www.rays.org.ro

>>> Apel la contributii

Alegerea disciplinelor opţionale şi facultative pentru anul universitar 2017-2018

Toţi studenţii care nu sunt în an terminal de la ambele departamente de Geografie și Geologie au obligaţia să aleagă disciplinele opţionale şi facultative pentru anul universitar următor, 2017-2018.

Termenul este 30 mai 2017.

Fiecare student se va autentifica în platforma de e-Learning şi va completa activitatea "Alegerea disciplinelor opționale şi facultative" corespunzătoare departamentului.

(Modalitatea de autentificare a fost trimisă șefilor de grupă)

Se vor completa doar chestionarele reprezentând specializarea din anul viitor universitar. De exemplu, studenţii din anul I vor completa pentru anul II la specializarea din care fac parte, cei din anul II vor completa pentru anul III.

În cazul opționalelor se poate alege o singură disciplină din lista disponibilă, iar în cazul facultativelor se pot alege mai multe discipline, una sau niciuna.

Tot acum, studenţi vor alege şi dacă vor urma disciplinele modulului psihopedagogic (la finalul listei).

În cazul studenţilor de la masterul Turism și Dezvoltare Regională, chestionarul permite şi optarea pentru unul din cele două module din anul II.

Masterul Geologie de Sondă nu are opționale.

Pentru probleme de acces la platformă se poate scrie pe adresa adrian.chiorescu@uaic.ro.

Completarea titlurilor lucrărilor de licenţă/disertaţie - sesiunea 2018

Toți studenţii din anii preterminali (anul II Licență, anul III Inginerie Geologică sau anul I Master) trebuie să își stabilească și să completeze în platforma de e-Learning, titlul lucrării de licență/disertație și profesorul coordonator.

Câmpurile de completat se găsesc în pagina de editare a profilului utilizatorului, ultima secțiune: Școlarizare.

(După autentificare, în partea dreaptă, sus, se dă click pe numele utilizatorului apoi se alege Profil din lista derulantă. Din acestă pagină, sus, pe mijloc se alege Editează profil. Se derulează până la ultima secţiune, Şcolarizare, şi se completează ultimele 2 câmpuri, titlul şi profesorul)

De asemenea, toţi studenţii trebuie să verifice şi să actualizeze şi celelalte câmpuri de profil, în special adresa de email validă deoarece este folosită pentru eventuala resetare şi recuperare a parolei de acces.

Termenul limită este 15 iunie 2017.

Studenţii care nu respectă acest termen limită riscă să nu poată susţine examenul final în sesiunea iulie 2018.

Conform regulamentului de activitate didactică, studenţii trebuie să îşi stabilească tema lucrării de licenţă/disertaţie cu 3 semestre înainte de susţinere.

banner elearning

Eventualele probleme legate de accesul la platformă sau lipsa vreunui profesor coordonator din lista de opţiuni se pot trimite pe email la adresa adrian.chiorescu@uaic.ro.

afis marsul absolventilor 2017 FIE mic

precazare2