Evaluarea de către studenţi a activităţii cadrelor didactice

Toți studenții au obligația de a completa chestionarele de evaluare a activității cadrelor didactice.

Acestea sunt disponibile în platforma de e-Lerning, fiind active doar cele pentru profesorii la care studenți au urmat cursurile în semestrul I sau II.
Răspunsurile se colectează anonim, de aceea completarea necesită o mare atenție pentru că orice modificare ulterioară, la cerere, este imposibilă.

Pentru studenții din anul I care nu au mai folosit platforma, autentificarea și completarea se realizează astfel:
  • În partea dreaptă, sus, se accesează link-ul Autentificare (sau Login în funcție de limba selectată)
  • Numele de utilizator și parola vor fi comunicate prin șefii de grupe.
  • După autentificare, se va accesa de pe mijlocul paginii tab-ul Cursuri, apoi activitatea "Evaluare cadre didactice"
  • Se va accesa apoi, pe rând, fiecare chestionar activ și se va răspunde la întrebări.
    Pentru a vedea doar chestionarele active se poate accesa din partea stângă meniul Cursurile mele.

Orice probleme pot fi semnalate la adresa adrian.chiorescu@uaic.ro

Alegerea disciplinelor opţionale şi facultative pentru anul universitar 2020-2021

Toţi studenţii care nu sunt în an terminal au obligaţia să aleagă până la 01.07.2020 disciplinele opţionale şi facultative pentru anul universitar următor, 2020-2021.

Fiecare student se va autentifica în platforma de e-Learning, iar apoi se va accesa de pe mijlocul paginii tab-ul Cursuri cu activitatea "Alegerea disciplinelor opționale şi facultative" .

• În partea dreaptă, sus, se accesează link-ul Autentificare (sau Login în funcție de limba selectată)
  • Numele de utilizator și parola vor fi comunicate prin șefii de grupe.
  • După autentificare, se va accesa de pe mijlocul paginii tab-ul Cursuri, apoi activitatea "Alegerea disciplinelor opționale şi facultative"

Se vor completa doar chestionarele active reprezentând specializarea din anul viitor universitar. De exemplu, studenţii din anul I vor completa pentru anul II la specializarea din care fac parte, cei din anul II vor completa pentru anul III.

În cazul opționalelor se poate alege o singură disciplină din lista disponibilă, iar în cazul facultativelor se pot alege mai multe discipline, una sau niciuna.

Tot acum, studenţi vor alege şi dacă vor urma disciplinele modulului psihopedagogic (la finalul listei).

În cazul studenţilor de la masterul Turism și Dezvoltare Regională, chestionarul permite şi optarea pentru unul din cele două module din anul II.

Studenții care nu optează pentru disciplinele opționale vor fi distribuiți din oficiu, fără drept de modificare ulterioară a opțiunii.

Pentru probleme de acces la platformă se poate scrie pe adresa adrian.chiorescu@uaic.ro.

Online questionnaire to consult a broad range of stakeholders on the details of the future implementation of the EU LIFE programme

Dear Stakeholder,

The European Commission – supported by Ricardo – is launching an online questionnaire to consult a broad range of stakeholders on the details of the future implementation of the EU LIFE programme.

The general objectives of the post-2020 LIFE programme have been provisionally agreed, and the task is now to draw up the first Multiannual Work Programme covering the period 2021-2024. The consultation findings will be taken into account during the preparation of the Multiannual Work Programme for LIFE.

With this email, we are inviting you to participate in this targeted consultation. The questionnaire is available here (https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Targeted_Consultation_LIFE-2021-2027) and will be open until 27 April. We would appreciate responses as soon as possible so that we can start analysing your feedback.

Completing the questionnaire should take you no more than 20-25 minutes and it includes both open and closed questions. First, you are asked to provide some information about yourself which is then followed by questions on two areas – priorities and strategies, and implementation of the future LIFE Programme. The questionnaire is concluded by information about contact details.

As we would wish to reach all interested citizens and organisations, you are invited to forward this invitation and link to the consultation to colleagues as well as to other persons who you believe might be interested in completing the questionnaire. A formal invitation letter from the European Commission is also attached.

LIFE has been a highly successful programme, but there is always room for improvement. We look forward to drawing on your knowledge and your experience to ensure that that this next round is as productive and fruitful as possible.

Kind regards,

The Ricardo Team