În atenţia absolvenţilor care au susţinut examenul de licenţă/disertaţie!

Adeverinţa de absolvire (licenţă/master) este valabilă până la eliberarea Diplomei de licenţă/master şi a suplimentului la diplomă.

Diploma de licenţă/master se va elibera după cel puţin 12 luni de la susţinerea examenului de licenţă/master, de la Biroul Acte de Studii (http://www.uaic.ro/organizare/biroul-acte-de-studii-si-perfectionare-preuniversitara/).

Până atunci, adeverinţa de absolvire (licenţă/master) reprezintă actul de studiu care dovedeşte absolvirea studiilor universitare de licenţă/master (atenţie la folosirea documentului original! – în situaţia pierderii/distrugerii adeverinţei în original, eliberarea duplicatului se va realiza conform O.M. nr. 657/24.11.2014).

În cazul participării la concursul de admitere la master, adeverinţa de absolvire (licenţă) în original se va depune la dosarul de admitere. De aceea, înainte de depunere, este recomandat să faceţi câteva copii xerox ale adeverinţei, în cazul în care veţi avea nevoie de dovada finalizării studiilor universitare de licenţă (de ex: la angajare).

bun venit banner web 300x250

banner admitere